Przemysł drzewny i papierniczy

Dzieląc przemysł na poszczególne jego gałęzie niekiedy zestawia się pokrewne ze sobą branże. Tak jest w przypadku przemysłu drzewnego i papierniczego. Jak wiadomo produkcja papieru nie może się obejść przez drzewa, stąd branża ta jest traktowana wspólnie z przemysłem drzewnym.

 

Do do zasady na przemysł drzewo – papierniczy składają się takie branże jak:

  • tartaczna
  • meblarska
  • płyt i sklejek
  • papierniczo – celulozowa

 

Branża tartaczna to jak sama nazwa wskazuje obszar gospodarki obejmujący wstępną obróbkę drewna i rozcinanie go na tak zwaną tarcicę, czyli drewniane elementy o różnym przeznaczeniu. Mogą w ten sposób powstawać drewniane elementy na meble, konstrukcyjne budynków, łaty giętarskie, czy płyty posadzkowe. Tartaki nie wymagają wykwalifikowanej siły roboczej. Ze względu na ich główne zadanie są najczęściej usytuowane w pobliżu lasów.

 

Branża meblarska zajmuje się produkcją mebli z elementów drewnianych, choć ma ona także znacznie szersze spektrum działania, bo jak wiadomo nie wszystkie meble powstają z drewna. W Polsce branża ta rozwija się niezwykle prężnie, jednak aż 70% produkowanych w Polsce mebli jest eksportowanych zagranicę. W naszym kraju działa także sporo fabryk meblowy z zagranicznym kapitałem.

 

Branża płyt i sklejek to wytwarzanie płyt pilśniowych i wiórowych. Znajdują one szerokie zastosowanie w branży budowlanej i meblarskiej. Z tego rodzaju płyt wytwarzane są zarówno meble, jak i budowane bywają ścianki działowe, czy podwieszane sufity i wiele innych elementów budowlanych.

 

Branża papierniczo – celulozowa różni się od poprzednich. Jej głównym zadaniem jest wytwarzanie papieru oraz celulozy. Produkcja różnego typu papierów odbywa się za pomocą specjalnych walców, są to między innymi wałki gumowe producent https://www.hannecard.pl/pl/branze/tworzywa-sztuczne/. W produkcji papieru obok materiałów drewnopochodnych konieczne są także znaczne ilości wody, dlatego największe polskie zakłady papiernicze usytuowane są nad dużymi rzekami. Duże zakłady papiernicze są usytuowane w Polsce między innymi w Ostrołęce, Kostrzynie, Kielcach, Szczecinie i Świeciu.

 

Jak widać przemysł drzewny i papierniczy to bardzo różnorodne branże, których istotą działalności jest drewno. Jak pokazują statystyki ta gałąź przemysłu rozwija się w Polsce obecnie bardzo prężnie. Dlatego inwestorzy poszukujący nowych pomysłu na inwestycje powinni zainteresować się zakładami przemysłowymi z tej gałęzi gospodarki. Szczególnie silnie rozwija się aktualnie przemysł meblarski oraz papierniczy. Wydaje się zatem, że również w ciągu najbliższych kilkunastu lat te branże będą nadal prężnie się rozwijały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here