Czy wszystkie firmy płacą takie same podatki?

Początek roku to dla większości firm konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym, każde przedsiębiorstwo zobowiązane jest płacić podatki. Jednak rodzaj i wysokość płaconych przez firmę podatków w dużej mierze zależą od formy prawnej firmy, od osiąganych dochodów oraz od wiedzy jaką mają przedsiębiorstwa i ich księgowi w kwestiach podatkowych. Okazuje się, bowiem że firmy z tej samej branży, osiągające podobne zyski mogą płacić podatki w różnej wysokości, z czego to wynika?

 

  1. Stopień znajomości przepisów prawa podatkowego i ustawy o rachunkowości – często zdarza się, że księgowi źle kwalifikują, albo wcale nie kwalifikują niektórych wydatków firmy, mniejsze wydatki oznaczają, większe zyski, a te z kolei oznaczają wyższe podatki. Nie chodzi o to, że koszty są kwalifikowane niepoprawnie, ale że mogłyby być kwalifikowane w sposób korzystniejszy dla firmy. Proces takiego sprawdzania, czy można nieco inaczej rozwiązać kwestie księgowe, a co za tym idzie także podatkowe to część działań składających się na optymalizację podatkową. Chcąc przekonać się, czy firma może płacić niższe podatki warto skonsultować to z doradcą podatkowym, ekspertów w swojej dziedzinie można znaleźć na – http://bttp.pl.
  2. Ulgi podatkowe – jedne firmy mają świadomość przysługujących im ulg podatkowych, inne nie wiedzą, że mogą z nich skorzystać. W efekcie jedne firmy stosują ulgi, inne nie. Oddzielną kwestią pozostaje także to, że jedne firmy mają prawo do skorzystania z ulg, innym to prawo nie przysługuje, bo nie spełniają warunków, aby z nich skorzystać.
  3. Forma prawna prowadzonej działalności gospodarczej ma także wpływ na wysokość i rodzaj płaconych podatków. Nie zagłębiając się w szczegóły wystarczy nadmienić, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, członkowie spółek cywilnych, jawnych, komandytowych czy partnerskich są zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odprowadzają podatek dochodowych od osób prawnych.

 

Jak widać istnieje wiele powodów, dla których firmy nawet teoretycznie podobne do siebie pod względem osiąganych dochodów mogą mieć bardzo różne zobowiązania podatkowego względem fiskusa. Jak wiadomo podatki w naszym kraju nie są niskie, dlatego też prowadząc działalność gospodarczą dobrze jest zagłębić się w kwestie podatkowe lub znaleźć profesjonalnego doradcę podatkowego, który zajmie się obsługą podatkową firmy i podpowie co można zmienić, by firma miała mniejsze obciążenia podatkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here