JPK_VAT a zwolnienie z VAT

Female accountant or banker making calculations. Young Businesswoman Calculating Invoice In Office

Od stycznia 2018 roku plik JPK_VAT muszą przesyłać wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku, a więc również i mikroprzedsiębiorcy czy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. No właśnie, czy aby na pewno obowiązek ten ciąży na wszystkich podatnikach? Co natomiast z tymi, którzy są zwolnieni z VAT? Czy oni również muszą przesyłać ten dokument w formie elektronicznej?

Uszczelnienie systemu podatkowego

Weźmy tutaj pod uwagę to, że Jednolity Plik Kontrolny odnoszący się do VAT ma przede wszystkim uszczelnić system podatkowy. Wydaje się, że rzeczywiście na tym polu zaobserwujemy pozytywne zmiany. Zresztą nie będzie w tym nic dziwnego, bo jednak nie da się ukryć, że rząd obecnej partii od początku stara się walczyć z oszustami, którzy dorobili się fortuny na fałszowaniu zeznań podatkowych oraz innych nielegalnych działaniach z VAT. Mikroprzedsiębiorcy takich celów i możliwości nie mają. Czy będą musieli wysyłać JPK_VAT?

Zwolnienie z VAT

Przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą ewidencji podatku VAT, nie będą musieli wysyłać takiego pliku, bo zwyczajnie nie będą mieli jak go wygenerować. Pamiętajmy jednak, że JPK to nie tylko dokumenty odnoszące się do VAT. Poza tym to również faktury sprzedażowe (skrót JPK_FA), wyciąg bankowy (JPK_WB), księgi rachunkowe (JPK_KR), magazyn (JPK_MAG), podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_KPIR), a także ewidencja przychodów (JPK_EWP). W przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców obowiązek przekazywania tych struktur JPK, ale tylko na żądanie wejdzie w życie 1 lipca 2018 r. Dodajmy też, że nieprzekazanie w terminie dokumentu JPK_VAT może wiązać się z grzywną w wysokości maksymalnie 720 stawek dziennych. Kara ustalana jest tu indywidualnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here