Rozliczenie firmy – kto powinien się tym zająć?

Zakładanie firmy wiąże się zawsze z rozlicznymi pytaniami, począwszy od formy prawnej jaką powinna przyjąć nowopowstająca firma, po sposób rozliczenia z Fiskusem, aż po pytanie kto powinien poprowadzić księgi rachunkowe firmy. W tym zakresie na rynku spotyka się zasadniczo kilka rozwiązań, a rozwiązania te zależą także od wielkości firmy. Rozliczeniami przedsiębiorstw zajmują się zazwyczaj: działy księgowe, samodzielne księgowe, biura rachunkowe oraz freelancerzy.

W przypadku działów księgowych jest to rozwiązanie, które stosują przede wszystkim duże firmy, gdzie w ciągu dnia wystawianych i przyjmowanych jest wiele dokumentów księgowych. Gdzie niekiedy działa w ramach jednego konsorcjum wiele firm, czy w sytuacji gdy rozmiary firmy są tak duże, że pojedyncza księgowa nie poradziłaby sobie z jej obsługą.

Inną, coraz częściej spotykaną formą obsługi księgowej jest zlecanie prowadzenia rozliczeń firmy zewnętrznym biurom rachunkowym. Po outsourcing sięgają zarówno duże koncerny, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Wiąże się to także z dużą różnorodnością oferty biur rachunkowych, jedne zajmują się przede wszystkim rozliczeniami małych firm i mają więcej klientów, inne natomiast stawiają na kilku ale dużych klientów. Są także firmy, które korzystają ze specyficznych usług biur księgowych, więcej na temat takich usług można przeczytać na stornie – http://biuroksiegowewhiszpanii.pl/vat-sprzedaz-online/.

Kolejnym rozwiązaniem jest zatrudnienie własnej księgowej. Na takie rozwiązania często decydują się firmy, których rozliczenia wymuszają stworzenie oddzielnego etatu, dla osoby która będzie zajmowała się wyłącznie kwestiami księgowymi, ale nie są jeszcze tak duże, że konieczne jest zatrudnienie dwóch czy trzech osób. Zatrudnianie księgowej oraz korzystanie z oferty biur księgowych to rozwiązania, z których firmy korzystają zamiennie.

Część firm, zwłaszcza małych, których księgowość nie jest zbyt skomplikowana korzysta z usług freelancerów. Najczęściej są to osoby, które na co dzień pracują w działach księgowych innych firm, a po godzinach dorabiają świadcząc usługi księgowe dla małych firm. Takie rozwiązanie jest jednak możliwe tylko w przypadku nieskomplikowanych spraw księgowych, gdy nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych. Trudno wyobrazić sobie dużą korporację korzystającą z takiego rozwiązania, byłoby to zwyczajnie niemożliwe, bo na prowadzenie księgowości dużej firm potrzeba znacznie więcej czasu niż na rozliczenie mikroprzedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here