Zatrudniamy księgowego – zlecenie czy stały etat?

Każda firma musi pomyśleć o księgowości, a więc wystawianiu wszelkiego rodzaju faktur, księgowaniu kosztów i dokonywaniu rozliczeń miesięcznych czy rocznych. W zakres ten wpisują się również działania polegające na rozliczeniach dla pracowników, wysłanie im deklaracji podatkowych podsumowujących roczne zarobki i wiele więcej. Specjalistą, do którego warto się w takiej sytuacji zgłosić, jest oczywiście księgowy czy częściej księgowa. Oczywiście są przedsiębiorcy, którzy zajmują się tym osobiście, ale dla większości nie są to dziedziny, w których czują się oni wystarczająco mocni.

Księgowy na etacie

Możliwe jest zatrudnienie takiego fachowca na etacie, co wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale jak się okazuje, wiele firm od tego odchodzi. O ile w większych przedsiębiorcach jest to zrozumiałe, o tyle te mniejsze spółki nie zatrudniają księgowych. Co jest tego powodem? Oczywiście wszystko ze względu na cenę.

Umowa z biurem księgowym

Obecnie w przypadku wielu firm o wiele lepszym rozwiązaniem jest umowa z biurem księgowym, które zajmuje się wszystkim we własnym gabinecie. W takiej sytuacji mogą to być specjaliści z dziedziny księgowości z miasta, gdzie znajduje się dana firma. Nie jest to jednak żaden wymóg. Równie dobrze z takimi osobami współpracować można na odległość w systemie online. Największą zaletą takiej formy współpracy z biurem rachunkowym jest wynikająca z tego oszczędność. Miesięcznie firma płaci bowiem znacznie mniej, aniżeli żądałby sobie za to księgowy zatrudniony na etacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here