Darmowe porady prawne – gdzie i dla kogo?

Prawo to na tyle zawiła dziedzina, że wiele osób w ogóle sobie z nią nie radzi. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc radcy prawnego czy adwokata. Ze znalezieniem takich fachowców większego problemu mieć dziś nie będziemy, bo nie ulega wątpliwości, że na rynku takich specjalistów jest mnóstwo, a swoje gabinety mają oni w każdym większym, ale i tym mniejszym mieście. Problem w tym, że niekiedy takie porady prawne są dość kosztowne. Jest jednak usługa darmowych porad, o której jednak w dalszym ciągu wielu Polaków nie wie.

Dla kogo darmowe porady prawne?

Kto w związku z tym może liczyć na taką pomoc? Zgodnie z prawem o darmową pomoc prawną od roku 2016 ubiegać się mogą osoby młode, seniorzy, rodziny wielodzietne i wszyscy ci, którzy posiadają niskie dochody. Wszystko dzięki ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Na realizację tego planu pieniądze dostają samorządy. Prawnicy w wielu miastach dyżurują przez pięć dni w tygodniu. Dodajmy tu jeszcze, że sama liczba takich punktów darmowej pomocy prawnej wyliczana jest na podstawie liczby mieszkańców. Obecnie w całej Polsce takich placówek jest ponad półtora tysiąca.

Nie oznacza to jednak, że jeżeli w naszym mieście jest taki punkt, a my kwalifikujemy się do programu, taką darmową pomoc otrzymamy. Minusem są tu bowiem ograniczenia w zakresie specjalistów od konkretnych dziedzin prawa. Okazać się bowiem może, że na interesujący nas temat żadnej merytorycznej odpowiedzi nie uzyskamy i będziemy musieli udać się do wyspecjalizowanego prawnika. Mimo wszystko spróbować zawsze można.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here